Duymaktan En Çok Hoşlandığımız Cümleler

Geçenlerde durakta elinde bira kutusuyla oturan bir adam gördüm.
Bitkin ve mutsuz görünüyordu. Oldukça kilolu olması da bu boşluğun bir parçası diye düşündüm.
...
Biraz önce yine bir üniversitenin yaptığı araştırmayı okudum. Bu defa uzun değil sadece önemli sonucunu paylaşmak istiyorum:
İnsanların en çok duymaktan hoşlandığımı cümleler şunlarmış:
Yemek hazır
Seni Seviyorum
Haklısın
Haftasonu Geliyor.
Sıralama da oldukça ilginç değil mi?

Yani yemek herşeyin başında geliyormuş. Sevilmenin de...

Bu cümleleri okuyunca, huzur duyduğımuz ve kendimizi güvende hissetiğimiz kesin.
Peki belleğimizde ne gibi kareler beliriyor?

Anneannemin kendisinin bile güldüğü tiz sesiyle 'Yemek hazıır' diye çağırışı.. 
Her anlamda sevilmek güzeldir, kim olursa olsun duymak güzeldir. Ama ben bunu tersine de çevirebilirim. Mesela : babamdan: seni seviyorum diye duymayı çok isterdim. Sesi bile aklımda kalmadı vicdansızın..
Bunu söyleyebilmek için belirli bir erdemliğe ulaşmış yürekler fazla yok.. Ama iş işten geçtikten, kırıp geçtikten sonra söyleyense çok.. Duymak güçlü hissetiriyor insana.. Değer verdiğim her insandan duymak güzel..
Çalışırken en sevdiğim di, şimdi eşim çalıştığı için aynı sevinci yaşamaya devam :))
....

....
Gelelim ilk cümleye.. Elinde birası hayli bitkin ve mutsuz görünen şişman adam acaba bu sözleri ne kadar sıklıkta duyuyordu...

....

Yaşadığımız hayatı seçemiyoruz. Bazen etrafımızda olan insanları da seçemiyoruz, ve bazen seçtiklerimiz de de yanılıyoruz. Ama bir gerçek var o da, iyi ki var dediklerimizden sık sık esirgememiz gereken cümleler var bunların arasında.. ;)


(Birde mutlu eden fotoğraflar var ki , ömüre ömür katan cinsten ;) 


Bunlar da İlgini Çekebilir


çiçekli kare kaynak: pinterest. diğerleri benim..

6 yorum:

 1. Sıralamanın beni şaşırttığını söyleyerek başlamak istiyorum.hele yemek hazır cümlesinin en üstte olması.acaba bu araştırmada erkekler daha mı fazlaymış:D
  Ne zaman birine onu sevdiğimi söylesem kırıp geçti kelimelerimi,sonra anlıyor tabi insan sözcükleri yazması, dile dökmesi kolay, hissetmesi zor. o yüzdendir içtenlikle söyleyenin- gözlerine yansıyorsa cümlesi- dünya yansa umurumda olmaz kıvamına gelmem saniyeler alıyor:))
  ''Yemek hazır'' cümlesinin yerine laf etsem de ,kelimelerin ağızdan çıkış tınısına bile bayılıyorum:D ''Bana kalmadı bu iş olleyy'' düşüncesinden ve evi saran ''ev'' hissettiren kokudan dolayı.
  Çok güzel bir yazı olmuş,emeğine sağlık.Mutlu kal:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sıralama beni de şaşırttı ;))
   Teşekkür ederim güzel yorumun için

   Sil
 2. benim duymaktan en çok hoşlandığım söz ne acaba?
  şimdi bunlardan birini seçmek zorundaymışım gibi hissediyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Bir süredir düşündüğüm birşeyle ilgli yazı tesadüfmü yoksa rastlantımı bilmiyorum :). Annemi yaklaşık 5 aydır görmüyorum, yazlıktalar. Bir kaç haftadır annemle ilgili aklıma gelen tek şey yemek. Gelince şunu yapsın krşke olsada bunu yapsa diye hayaller kuruyorum. Sanırım ben annemi çok özlüyorum.

  YanıtlaSil