Yoğurt Çorbası Tarifi / Joghurt Suppe mit Minze

Burada vermiş olduğum Yoğurt/Süzme Yoğurt tarifinde yaptığım yoğurt ve onun süzdüğüm suyu ile kuzuma bu çorbayı yaptım. Daha doğrusu sık sık yapıyorum. Önce tarifi verelim ;)
Yoğurt Çorbası
400 gr. Süzme Yoğurt 
(ne kadar ekşi olursa o kadar güzel olur. Eğer tatlı ise, yoğurdu yarım gün kadar oda sıcaklığında bekletin)
Yoğurdun suyu, ne kadar çıkarsa
1 yumurta sarısı
700 ml kadar Su (göz kararı, çok sulu olmasın)
önceden haşlanmış Aşurelik buğday/pirinç /
Yeşil mercimek
(bazen nohut da eklerim)
Sosu:
1Y.K. Tereyağ
1 Y.K. Zeytinyağı
Tuz
1/2 Y.K. Nane
1 ç.k. Pul Biber
Çorba için tüm malzemeler bir tencerede çırpma teliyle çırpılır. Ocağa alınıp kaynatılır. Seçtiğiniz iç malzemeler pişene kadar orta ateşte pişirilir Ben genelde yukarıda saydığım iç malzemesinin 2 sini veya 3ünü eklerim. Ne varsa o an..
Diğer tarafda küçük bir tencerede yağları ve tuzu eritip hafif rengi dönünce nane ve pul biberi ekleyip ocaktan alırım. Bunu çorbaya ekleyip karıştırırım. Çorbadan bir kaşık tereyağlı ufak tencereye döküp çalkalayıp yoğurt çorbasına geri dökerim :)
Kızıma verirken içine ezilmiş keten tohumu, bir tutam yulaf kepeği eklerim. Afiyet olsun.

Mit dem hier angegeben 'Wie mache ich Joghurt' mache ich sehr oft auch diese Suppe. Die ist sehr gesund und eine gute Alternative für Kindermahlzeiten.
Joghurt Suppe
400.gr selbstgemachte Joghurt
1 eigelb
Joghurt Saft (was so beim abtropfen rausgekommen ist)
ca. 700ml Wasser
Jetzt kann man wählen: 2 Handvoll Reis/Weizen/Grüne Linsen / Kichererbsen o.ä.
Für die Soße
1 EL Butter
1 EL Olivenöl
Salz
1/2 EL Minze 
1 TL Paprika Flocken
Alle Zutaten für die Suppe in einem Topf geben und mit dem Schneebesen einmal kräftig rühren. Auf dem Herd nehmen und solange köcheln bis die trockenen Zutaten weich gekocht sind. Man kann auch z.B. nur Reis nehmen. Oder z.B. Reis und grüne Linsen. Grüne Linsen sollte man eine nacht vorher im Wasser einweichen lassen.
In einem anderen Topf Butter# Öl und Salz rühren bis es leicht die Farbe ändert. Anschließend Minze (Die Kaufe ich frisch und lasse es im Ofen trocknen, dann mit den Händen klein reiben..) und Paprika flocken dazu geben,kurz schwenken und vom Herd nehmen. Diese Mischung zum Joghurt Suppe geben und alles gut vermischen.
Beim servieren gebe ich dazu noch geschrotete Leinsamen, Haferkleie dazu. Nur das Beste für unsere Kinder und uns ;) Guten Appetit

0 Kommentare:

Yorum Gönder