Amsterdam & Belçika- Lüttich- 2Amsterdam´ın bir merkezi var ve diğer sokakları etrafında daire gibi düşünün. 
Su kanallarının etrafında ki evlerin güzelliği büyülüyor..
Eski mimari evleri tüm şehirde görmek mümkün.. Bende bu tür evleri çok sevdiğim için fotoğraflar bundan ibaret diyebilirim.. :)
Ta taaam: Güllüoğlu! Ben Karaköy Güllüoğlu'nun baklavalarına bayılırım. Amsterdam'ın işlek caddelerinden birinde Güllüoğlunu görmek beni gerçekten gururlandırdı.. Tadı Karaköy'deki gibi olmasada, onun verdiği heyecan başkaydı.. ;)
 Ara ara burnumuza acaip bir koku geliyordu. Bunu sorduğumuz biri şaşkınlıka 'Esrar Cafe' lerinden geldiğini söyledi ve hemen ara sokakta duran Cafe'yi bize gösterdi. Şaşkınlığı bizim kokuyu tanımadığımız için miydi, yoksa Cafe'leri bilmediğimizden mi bilinmez.. :)
Burada kaç tane H&M gördük inanın saymadım..
Amsterdam gerçekten bir daire gibi, ve bu sokaklarından birinde özellikle hediyelik eşyalar satan mağazalarla dolu... Anahtarlıktan tutun bebek bodylerine kadar...
 Müsli, Cookies ve çikolatalı Frozen Yoghurt yemeden olmazdı. Evde de yapmanız mümkün, biz sık yaparız. Ev yapımı ekşimsi yoğurda damak zevkinize göre pudra şekeri karıştırıp buzluğa atın.Yarım saatte bir çıkarıp karıştırın. 2 -3 saat sonra dışarıda satılandan daha lezzetli dondurulmuş Yoğurdunuz olur. Birde yoğurt ne kadar ekşi olursa o kadar lezzetli olur. İçine evde ne varsa, mesela meyve, kurabiye, çikolata parçacıkları ekleyip yiyin. 
Dam Square (En işlek Caddesi)
Burada en çok dikkatimi çeken ise Avrupa'nın diğer ülkerine nazaran daha çok genç nesil görmek mümkün. Özellikle Almanya başlı başına yaşlılar yurdu gibi :/
Caddeler daha kalabalık ve daha cıvıl cıvıl. İnsanla rahat, vegan restoranlardankafa çekenlerden, entellerden, her türlü cafeler var. Herşey çok güvenli ve sokaklar dolu.
Gelelilim Belçika'ya:
Kısaca: Mimarisi güzel yapılar var, yeşil alan neredeyse yok, sokaklar boş, waffle ve çikolataları lezzetli. Bu arada dünyanın en kaliteli praline/trufflarında yer alan fındıklar Türkiye'den geliyor, bu bilgiyi de unutmadan, gururla paylaşmak istiyorum ;)
Birde buralarda Fransa dışında gittiğimiz her ülkede bir patates sevdası var ki, sormayın.
Hollanda,Almanya ve Belçika tam bir patates canavarı ülkesi. Bizde dönerci,kebapcı oralarda her köşe başı patatesçi. 
Şimdilik bu kadar. Kısası ve özü bu.. ;)
Ve yine yazmak istiyorum, ülkemiz cennet gibi, güzeli yok bu Avrupa'da.. 
 Üzerimden yorgunluğu atıp, işleri bitirip kısa zamanda dönmek dileğiyle.. ;)

2 yorum:

 1. Belçika daha çok ilgimi çekti...
  Eğer gidersemde Hollanda'nın köylerini gezmek isterdim..Hani şu peynirleri ile ünlü olanları....

  paylaşım için teşekkürler canım,
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. çok güzel bir gezi olmuş fotoğraflar süper.Hollanda çok güzel görünüyor ama dediğin gibi ülkemiz hepsinin yanında cennet.avrupa ülkelerini ayrıcalıklı kılan düzen ve insana verilen değer olsa gerek.

  YanıtlaSil