Annelik..Öyle işte..


Anne olmak sırf çocuğuna değil dünyaya karşıda sorumluluklarını arttırıyor. En azından ben öyle hissediyorsum. Belki de kadınlar o yüzden daha az egoist, siyaset yarışından uzak... Bazı mevkiilere gelebilmek için acımasız, egoist olmak gerekiyor. İşte kadınlar o yüzden bazı alanlarda yok denecek kadar azlar. Yani yapamadığımızdan değil, gerek duymadığımızdan.
Duygularımız farklı yöne çağlıyor. Anneliğe ve getirilerine.
Ben mesela çok fazla duygusal oldum. Çocuklarla ilgili okuduğum olumsuz haberlerin sonuna gelmeden boğazım düğümleniyor. Eskiden yutkunduğum gözyaşlarıma hakim olamiyorum.
Ve artık elime bir bebek alırsam ona daha farklı dokunuyorum.. Sonsuz sevgiyle..Anne gibi..
Bir çocuğun başını okşarken,severken daha derinden,daha dolu dolu,daha bilinçli yaşıyorum. Yetişkinlere bakıyorum..bununda bir annesi var, diyorum.. Yani herkesin annesi olabiliyorum.. Bu duygu geldi gitmiyor..İyi ki var..İçimden bazen keşke olmasa diyen sesi dinlemiyorum..
Nefesim daha değerli, çünkü onun için yaşıyorum..
Günlerim daha renkli çünkü evimde hergün her an bir güneş doğuyor,çiçek açıyor,kışın ortasında baharı yaşıyorum..
Gecelerim özlem dolu, onun sesini,gülüşünü 'dadada' diyişini arıyorum..
Kendi hayatımda ben artık ikinci plandayım..Öyle yaşıyorum,öyle hissediyorum..
Sevgim daha da büyüdü,saygım çoğaldı,kinlerim kayboldu,önyargılarım yıkıldı,heveslerim anlamını yitirdi.Herşeyim onunla,yani kızımla çok farklı bir boyut kazandı. Bazı sorular cevabını buldu..
Hayat yine engellerle,beklenmedik zorluklarla devam ediyor,ama o yükler onun gelişi ile beraber hafifledi. Eskisi gibi dokunmuyor,hissettirmiyor kendini..
Bazı insanlar, bazı davranışların nedeni anlaşılırken bazıları ise gözümden düştü. Yani gönlümün kapılarına yeri yokken gelenler, gönlümdeki yerini tamamen kaybedenler oldu. Onun sayesinde perdelerim açıldı. Gözüme bir göz daha gönlüme bir gönül daha eklendi. Cesaretim daha da karardı. Merhametim çoğaldı.
Yani ben farklı bir ben daha kazandım. Hani derler ya: Yeniden doğdum..
Öyle işte..
O dediğim yani kuzum,meleğim, balperimle oldu bunlar..Bunları şimdi niye yazdım.Özel bir gün mü? Yok,sadece..içimden geldi.. Öyle işte..

7 yorum:

 1. Anneliğin kadınalrı değiştirdiğine tanık olanlardanım...Cümlelerin o kadar sevgi, aşk dolu ki...Çok güzel yansıtmışsın...

  YanıtlaSil
 2. Canim gercekten tamamen degistiriyor.Allah dileyen herkese nasip etsin. Tesekkür ederim ;)

  YanıtlaSil
 3. Bu duyguları hissetmen ve dile getiriş biçimin ne kadar güzel.
  Çok duygulandım.Seni çok sevdim.
  Ben kendi çocuklarımda bunların ne kadarını hissettiğimi seçemiyorum ama torunlarım olduğundan beri özellikle dünya ve yurdumun geleceği için daha özel bir hassasiyetim oluştu.
  Seni kutluyorum güzel anne ,güzel insan.Allah sana düşüncelerinin güzelliğinde iyilik ve güzellikler nasip etsin.

  YanıtlaSil
 4. Nalan hanim, güzel yorumunuz,duygulariniz,beni cok mutlu etti.Tesekkür ederim. Amin,Allah hepimize güzellikler nasip etsin.Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. biri de hislerime tercüman olaakmıydı böyle.ben de bir tek bana oluyor sanıyorum böyle şeyler.annem dinleyemezdi haberleri özellikle de bir annenin çocuğunu kaybettiği haberleri.anlayamazdım.bugün kendimi bende yaşlarımı bir yerlere silerken buluyorum.
  ve ben en çokta bazı insanların nasıl değerini anlayıpta bazılarını bugüne kadar nasıl yanımda taşıdığımızı belirten cümlelerinde kendimi buldum..
  çok güzel yazmışsın..eline düşüncene sağlık

  YanıtlaSil
 6. Allahım
  Sen bizleri öylesine içten bir hakikat eri eyle ki ,
  oturup kalkıp sürekli yeryüzünde hakkı ikame etmeyi düşünelim ve senin hatırın söz konusu olduğunda da
  rahatlıkla bütün arzularımızdan ve isteklerimizden vazgeçebilelim ya Rabbi!
  rabbim bize bu şuurla yaşamayı nasip etsin kadir geceniz mübarek olsun arkadaşım.sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. Asyanin Salincagi, anne olunca ayni hissediyoruz gercekten..Tesekkür ederim;)

  Yesimcim güzel dualarin sözlerin icin cok tesekkür ederim sizlerinde Kandili mübarek olsun.Sevgiler

  YanıtlaSil